جستجو کردن
Close this search box.
جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

همه چیز درباره آبی شدن صفحه نمایش لپ تاپ

آبی شدن صفحه نمایش لپ تاپ تقریبا در تمام موارد، نشان دهنده وجود یک خرابی یا ایراد جدی سخت افزاری است. این مشکل که با عنوان صفحه آبی مرگ هم شناخته می شود، بیشتر در لپ تاپ های ویندوزی مشاهده می گردد. صفحه آبی مرگ یا Blue Screen of Death BSOD) دلایل نرم افزاری هم دارد و باید هرچه سریع تر، بررسی شده و برطرف گردد. پس از مطالعه این مقاله خواهید دانست که:

  • آبی شدن نمایشگر لپ تاپ چه دلایلی دارد ؟
  • چگونه می توان مشکل صفحه آبی لپ تاپ ایسوس را برطرف  کرد ؟

توجه داشته باشید که آبی شدن صفحه نمایش لپ تاپ منحصر به یک برند خاص نیست و باید هرچه زودتر پیگیری شود. می توانید برای رفع این مشکل و ایرادات نرم افزاری و سخت افزاری مربوط به آن از تیم تعمیرات لپ تاپ ایسوس در مرکز سخت افزار ایران کمک بگیرید.

آبی شدن صفحه نمایش لپ تاپ ایسوس

دلایل آبی شدن صفحه نمایش لپ تاپ ایسوس

خرابی قطعات لپ تاپ، معمولا علت اصلی ارور صفحه آبی مرگ به شمار می رود. مثلا ممکن است هارد دیسک ایراد داشته باشد و یا رم درست کار نکند. ارور blue screen of death گاهی نشان دهنده خرابی منبع تغذیه، ویروسی شدن، به هم ریختن تنظیمات بایوس و معیوب بودن برنامه ها و افزایش بیش از حد دمای قطعات است. معمولا در این شرایط نمی توان هیچ کاری با لپ تاپ انجام داد و گاها سیستم پس از نمایش این ارور، خاموش می شود.

راهکارهای رفع مشکل آبی شدن صفحه لپ تاپ

تعمیر قطعات آسیب دیده

راه حل اصلی برای رفع مشکل آبی شدن صفحه نمایش لپ تاپ، تعمیر یا تعویض قطعات آسیب دیده است. توضیح این که هر قطعه سخت ‌افزاری برای ارتباط با سخت ‌افزارهای دیگر، از کانال درخواست وقفه یا IRQ استفاده می کند. این کانال باید برای هر قطعه به صورت ویژه اختصاص پیدا کند تا سیستم به درستی کار کند. کافی است Device Manager ویندوز را باز کنید تا بدانید که قطعات چطور کار می کنند و ایرادی دارند یا خیر.

وجود علامت تعجب زرد رنگ کنار اسم قطعات نشان می دهد که آن قطعه آسیب دیده و درست کار نمی کند. برای رفع ارور صفحه آبی مرگ در لپ تاپ ایسوس، باید گزینه Properties سخت ‌افزار مربوطه را انتخاب کنید تا یک IRQ برای آن تعریف شود. سپس قطعه معیوب را تعمیر، یا در صورت نیاز تعویض کنید تا مشکل حل شود.

تعمیر یا تعویض رم

راه حل دیگر برای رفع مشکل آبی شدن نمایشگر لپ تاپ، ترمیم یا تعویض رم است. ممکن است خرابی ماژول های نصب شده رم یا عدم وجود همخوانی و هماهنگی بین تراشه های آن موجب صدور ارور صفحه آبی مرگ شده باشند. در این صورت احتمالا پیغام Fatal Error هم صادر می شود. با تعمیر رم لپ تاپ و یا تعویض این قطعه می توانید مشکل را حل کنید؛ البته برای این منظور باید از تکنسین های مجرب تعمیر لپ تاپ کمک بگیرید.

تعمیر هارد دیسک

گاهی برای حل مشکل آبی شدن صفحه نمایش لپ تاپ، نیاز به تعمیر هارد دیسک می باشد. در این صورت اول سوکت های هارد بررسی شده و در صورت نیاز، کاملا تمیز می شوند. سپس با Defrag یا فرمت کردن هارد دیسک، مشکلات این بخش برطرف می شوند. البته ممکن است نیاز به تعویض هارد هم باشد.

تعمیر هارد در مشکل آبی شدن صفحه لپ تاپ ایسوس

اصلاح تنظیمات BIOS

تنظیمات نادرست بایوس هم یکی از دلایل نمایش صفحه آبی مرگ در لپ تاپ های ویندوزی است. در این صورت با تنظیم Bios می توان مشکل را حل کرد. 

اصلاح نرم افزارها

شما می توانید با انجام یک سری اصلاحات نرم افزاری، مشکل آبی شدن صفحه نمایش لپ تاپ خود را برطرف کنید. اگر نرم افزارهای زیادی روی لپ تاپ نصب کرده اید، مواردی که از آنها استفاده نمی کنید را حذف کنید تا مشکل حل شود. تعداد زیاد برنامه ها گاهی به سیستم فشار آورده و موجب بروز مشکلاتی مثل کاهش سرعت، نمایش صفحه آبی و … می شود. همچنین برنامه ها و نرم افزارهای مورد نظرتان را تنها از وب سایت های معتبر دانلود کنید تا کمتر شاهد بروز چنین مشکلاتی باشید.

در بخش سوالات متداول سایت نمایندگی ایسوس، با مقالاتی کامل در کنار شما هستیم تا مشکلات مختلف دستگاه مورد نظرتان را عیب یابی و برطرف کنید.

4/5 (4 امتیاز)
اشتراک گذاری

یک پاسخ

  1. سلام من لپ تاپم همینجوری شد و من صبر کردم روی 100 درصد هم رفت و خیلیم صبرکردم ولی درست نشد و کابلشو کشیدم حالا روشن میکنم مانیتورش نمیاد چکار کنم؟

دیدگاهتان را بنویسید