جستجو کردن
Close this search box.
جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

تجهیزات کامپیوتر ایسوس شامل چه بخش هایی می شود؟

کامپیوتر ها دستگاه های پیچیده ای هستند که با تعامل بخش های متفاوتی که در آن ها وجود دارد، عملیات های مختلف را انجام می دهند. تجهیزات کامپیوتر ایسوس شامل موارد متعددی است که هر یک نقش و اهمیت به خصوصی در این دستگاه ها دارند.

کامپیوتر ها از جمله کامپیوتر های برند ایسوس، دستگاه های بسیار جذاب و در عین حال پیچیده ای هستند که قابلیت انجام طیف وسیعی از کارها و عملیات ها را دارند. در مجموعه ای یکپارچه، بخش های متفاوتی که در کامپیوتر ها وجود دارند در تعامل با هم انواع محاسبات و عملیات ها را انجام می دهند.

 

تجهیزات کامپیوتر ایسوس

انجام تمامی عملکرد های یک کامپیوتر نتیجه همکاری و در کنار هم قرار گرفتن بخش های سخت افزاری و نرم افزاری درون دستگاه است. در نتیجه می توان تجهیزات کامپیوتر ایسوس را در دو بخش اصلی دنبال کرد. بخشی از کامپیوتر شامل اجزای نرم افزاری آن می شود و قسمت دیگر را قطعات سخت افزاری دستگاه تشکیل می دهد.

علاوه بر این، برخی از اجزای کامپیوتر ایسوس به صورت مشترک هم با بخش نرم افزاری ارتباط دارد و هم به عنوان قسمت سخت افزاری کامپیوتر در نظر گرفته می شود. آشنایی با این قطعات و داشتن درک درستی از نقش و نحوه عملکرد هر یک از آن ها می تواند در روند نگهداری و محافظت از دستگاه تاثیر زیادی داشته باشد.

خصوصا این که در صورت بروز مشکلات مختلف در دستگاه، در صورت آشنایی با انواع تجهیزات کامپیوتر ایسوس و نقش هر یک از آن ها بهتر می توانید برای رفع آن اقدام کنید. در ادامه به بررسی انواع اجزای کامپیوتر ایسوس می پردازیم.

انواع تجهیزات کامپیوتر ایسوس در یک نگاه

به صورت کلی همان طور که گفته شد قطعات و بخش های متفاوت یک کامپیوتر از جمله کامپیوتر برند ایسوس شامل قسمت های متفاوت نرم افزاری و سخت افزاری می شود که در تعامل با هم عملکرد های متفاوت را ارائه می دهند. برخی از این قطعات در بیرون دستگاه نیز دیده می شوند و برخی نیز درون کامپیوتر قرار می گیرند و آشنایی چندانی با آن ها نداریم. انواع تجهیزات کامپیوتر ایسوس شامل موارد زیر می شود:

  • مادربرد دستگاه، دسکتاپ
  • ال سی دی، مانیتور
  • کارت گرافیک، کیس
  • هارد درایو دستگاه، کارت صدا
  • سی دی رام، سی پی یو
  • پاور، فلاپی دیسک کامپیوتر
  • RAM، کیبورد و ….

این ها تنها بخش محدودی از تجهیزات کامپیوتر ایسوس محسوب می شوند. یک کامپیوتر از هزاران قطعه کوچک تر و جزئیات بیش تری تشکیل شده که در ارتباط با هم عملکرد کلی دستگاه را تشکیل می دهند. این اجزا معمولا در تمامی کامپیوتر ها با همین نام ها وجود دارند. تنها تفاوتی که می توان برای این قطعات در کامپیوتر های مختلف در نظر گرفت، تفاوتی است که در قدرت و کارایی آن ها وجود دارد. 

برای مثال ممکن است هارد دیسک یک دستگاه قوی تر و بالاتر از هارد دیسک یک کامپیوتر دیگر باشد. اما در کل هارد دیسک یک عملکرد مشترک در تمامی مدل های کامپیوتر دارد. در ادامه بررسی اجزای کامپیوتر ایسوس، به بررسی چند مورد از مهم ترین این قطعات و کارایی آن ها در دستگاه می پردازیم.

نقش مادربرد در کامپیوتر

مادربرد را می توان به نوعی قلب یک کامپیوتر در نظر گرفت و این قطعه از جمله قطعات مرکزی یک کامپیوتر محسوب می شود. مادر برد به نوعی نقش فرمانده کامپیوتر شما را نیز ایفا می کند. در واقع این قطعه در ارتباط با دیگر قطعات کامپیوتر بوده و هماهنگی لازم بین آن ها را ایجاد می کند. بخش های متفاوت یک کامپیوتر روی این قطعه قرار می گیرند و به این طریق در تعامل با هم کار می کنند. مادربرد را می توان یکی از مهم ترین تجهیزات کامپیوتر ایسوس در نظر گرفت. 

بروز هر گونه مشکلی در این قطعه، عملکرد کل دستگاه را مختل می کند. گاهی اوقات در صورت خرابی و بروز ایراد در مادربرد، ممکن است نیاز به تعمیر یا بازیابی آن وجود داشته باشد. از همه مهم تر این که با توجه به نقش این قطعه در صورت نیاز به خرید و انتخاب یک مادربرد جدید برای کامپیوتر خود، باید به مواردی از جمله امکان پشتیبانی مادربرد از دیگر قطعات مانند کارت گرافیک، سی پی یو و هارد دستگاه توجه داشته باشید.

نقش CPU به عنوان یکی از مهم ترین تجهیزات کامپیوتر ایسوس

سی پی یو یا پردازنده دستگاه یکی از قطعاتی است که معمولا در دستگاه های متفاوت و حتی مدل های مختلف از یک برند متفاوت است. نقش سی پی یو در دستگاه پردازش تمامی عملکرد ها و عملیات هایی است که در دستگاه انجام می شود. 

سی پی یو ها در دستگاه های مختلف قدرت متفاوتی دارند. هر چه قدرت پردازنده کامپیوتر بیش تر و بالا تر باشد، امکان انجام عملیات های پیچیده تر نیز توسط دستگاه بیش تر خواهد بود. از همه مهم تر این که قدرت بالاتر سی پی یو به معنای سرعت بسیار بالا تر در انجام عملیات های مختلف و همچنین انجام همزمان چندین عملکرد متفاوت در کامپیوتر است.

معمولا سی پی یو را به عنوان گران ترین تجهیزات کامپیوتر ایسوس در نظر می گیرند. در خصوص انواع سی پی یو های موجود دو مشخصه اصلی اهمیت زیادی دارد و تفاوت در این قطعات را ایجاد می کنند. یکی سرعت پردازش آن ها است و دیگری نیز تعداد هسته های یک سی پی یو است.

 سی پی یو ها نیز قطعات بسیار حساسی هستند و ممکن است دچار مشکلات و اختلالاتی شوند. در این صورت نیاز به تعمیر و عیب یابی تخصصی دارند. در برخی مواقع باید سی پی یو کامپیوتر مورد نظر توسط تعمیرکاران حرفه ای ریکاوری شود.

کاربرد کارت گرافیک در کامپیوتر

کارت گرافیک مسئول پردازش مشخصه های گرافیکی در یک کامپیوتر است و در زمره اجزای بسیار حساس و ظریف کامپیوتر دسته بندی می شود. این قطعه را نیز می توان یکی از مهم ترین تجهیزات کامپیوتر ایسوس در نظر گرفت که در مدل های مختلف، متفاوت است.

 به کارت گرافیک GPU نیز گفته می شود که به معنای واحد پردازش گرافیکی است. هر چه قدرت پردازش کارت گرافیک دستگاه بالا تر و قوی تر باشد، امکان پردازش و خواندن نرم افزار های سنگین تر مانند برخی از بازی هایی که گرافیک بالایی دارند روی دستگاه بیش تر خواهد بود.

از آن جایی که این قطعه مسئول نمایش تصویر و محتوا های گرافیکی است، در نتیجه کارت گرافیک در اتصال با کابل مانیتور کامیپوتر است. کابل مانیتور نیز یکی از اجزای کامپیوتر ایسوس محسوب می شود که از اهمیت زیادی برخوردار است. 

کارت های گرافیک انواع مختلفی دارند و در قیمت های بسیار متفاوتی در بازار وجود دارند. انتخاب آن ها در صورت نیاز به تعویض یا ارتقای کارت گرافیک دستگاه، به نوع کاربرد و استفاده ای دارد که از کامپیوتر خود می کنید. همین امر نشان دهنده اهمیت آشنایی با انواع تجهیزات کامپیوتر ایسوس و کارایی های متفاوت آن ها است.

برای آشنایی با نحوه ارتقا کارت گرافیک لپ تاپ و دسکتاپ ایسوس خوندن این مقاله رو از دست نده! 🤩

رم، حافظه تصادفی یا کوتاه مدت کامپیوتر است

یکی دیگر از تجهیزات کامپیوتر ایسوس که در مدل های مختلف، متفاوت است رم یا حافظه تصادفی دستگاه است. این قطعه نیز در اجرای عملکرد های متفاوت دستگاه و سرعت عمل اجرای دستورات متفاوت نقش به سزایی دارد. رم دستگاه در واقع این امکان را به کامپیوتر می دهد در اسرع وقت به سرعت به فایل های مورد نیاز دسترسی پیدا کند.

درست مانند سی پی یو و کارت گرافیک، قدرت بالای این قطعه و حافظه بالاتر آن برای اجرا و پردازش برنامه ها و نرم افزار های سنگین مورد نیاز است. به همین دلیل نیز آن را در لیست مهم ترین اجزای کامپیوتر ایسوس قرار می دهیم. نکته ای که در خصوص این قطعه باید توجه داشته باشید این است که RAM یا حافظه تصادفی کامپیوتر با چیزی که به عنوان حافظه داخلی یا مموری دستگاه می شناسیم، متفاوت است.

هارد درایو چه نقشی در کامپیوتر ها دارد؟

یکی دیگر از تجهیزات کامپیوتر ایسوس که می خواهیم نقش و اهمیت آن را بررسی کنیم، هارد دستگاه است. هارد در واقع نقطه مقابل RAM است. این قطعه نقش حافظه بلند مدت کامپیوتر را دارد. به نوعی می توان گفت که تمامی داده ها و فایل هایی که در سیستم شما وجود دارد، درون هارد ذخیره می شود.

 این داده ها شامل انواع عکس و فیلم، اسناد و برنامه هایی است که روی دستگاه وجود دارد. هارد ها نیز از جمله تجهیزات کامپیوتر ایسوس هستند که در سایز و سرعت شان با هم تفاوت دارند.قطعا سایز بالاتر و سرعت بیش تر این قطعه مزیت محسوب می شود و باعث افزایش سرعت عملکرد دستگاه می شود.

 این قطعه نیز گاهی ممکن است دچار مشکل شود و نیاز به بازیابی داده ها، ترمیم و حتی تعویض داشته باشد. امروزه بسیاری از کاربران از هارد های اکسترنال به عنوان یک حافظه جانبی و اضافه برای کامپیوتر های خود استفاده می کنند.

نقش کیس در کامپیوتر ها چیست؟

یکی دیگر از اجزای کامپیوتر ایسوس که می خواهیم در این جا مورد بررسی قرار دهیم، کیس این دستگاه ها است. کیس بیش تر نقش یک محفظه نگهدارنده را دارد. تمامی قطعات مهم و اصلی کامپیوتر در کیس جا داده می شوند. این قطعات شامل مادر برد، کارت گرافیک، هارد، پاور، رم و دیگر تجهیزات کامپیوتر ایسوس می شود.

علاوه بر این، معمولا هر کیس دارای یک فن کننده بوده که به واسطه آن این اجزای مهم دستگاه را خنک می کند. کیس ها نیز از جمله تجهیزات کامپیوتر ایسوس هستند که تنوع بسیاری در شکل ظاهری، اندازه و رنگ بندی دارند.

 معمولا انتخاب آن ها بیش تر سلیقه ای بوده و معیار به خصوصی برای انتخاب یک کیس وجود ندارد. البته نکته ای که موجب برتری یک مدل نسبت به دیگر نمونه ها می شود، میزان پورت های ورودی کیس مورد نظر است.

پاور چه نقشی در کامپیوتر های مختلف دارد؟

یکی دیگر از تجهیزات کامپیوتر ایسوس که نقش قابل توجهی در این دستگاه ها دارد، پاور یا منبع تغدیه کامپیوتر است. وظیفه این قطعه همان طور که از نام آن مشخص است تامین برق مورد نیاز قطعات مختلف کامپیوتر است.

انتخاب این قطعه بسته به میزان وات مورد نیاز کل دستگاه دارد. این قطعه نیز از جمله اجزای کامپیوتر ایسوس است که انتخاب نوع متناسب آن اهمیت بسیار زیادی در بهبود عملکرد کل دستگاه و افزایش عمر مفید قطعات مختلف کامپیوتر دارد. انتخاب پاور باید حتما متناسب با میزان برق مورد نیاز کامپیوتر صورت بگیرد.

خرید لوازم جانبی کامپیوتر ایسوس

مواردی که در بالا به آن اشاره شد، از جمله قطعاتی هستند که انتخاب آن ها باید اصولی و بر اساس برخی از معیار های کاربردی از جمله نوع عملکرد و استفاده دستگاه انجام شود. اما در این میان برخی از تجهیزات کامپیوتر ایسوس نیز وجود دارند که انتخاب آن ها معیار و اصول به خصوصی ندارد. 

برای مثال شما می توانید هر مدل موس موجود در بازار را که با کامپیوتر شما مطابقت دارد، انتخاب کنید و حتی چند مدل از آن را خریداری کنید. دیگر تجهیزات شامل کیبورد، بلندگو ها و مانیتور و …. می شوند. انتخاب این تجهیزات بسته به سلیقه، نیاز و کارایی مورد نظر شما خواهد بود.

تعمیر و تعویض قطعات کامپیوتر ایسوس

با آگاهی از نقش و اهمیت قطعات و اجزای کامپیوتر ایسوس می توان نتیجه گرفت که تا چه اندازه انتخاب و خرید هر یک از این قطعه ها اهمیت دارد. حتی اگر قصد خرید یک کامپیوتر جدید را دارید، باید به تمامی مشخصه های این قطعات و همچنین امکان ارتقای آن ها با توجه به نوع کاربرد دستگاه توجه داشته باشید.

 

برند ایسوس از جمله برند های شناخته شده در زمینه تولید انواع دستگاه های الکترونیکی از جمله کامپیوتر است و تنوع بسیار بالایی در مدل های خود دارد. از همه مهم تر این که تجهیزات کامپیوتر ایسوس از جمله قطعات و اجزای بسیار با کیفیت و با کارایی بالایی هستند. اما به هر حال در هنگام خرید حتما به اصل بودن قطعات و کیفیت بالای آن ها توجه داشته باشید.

5/5 (2 امتیاز)
اشتراک گذاری

یک پاسخ

  1. چقدر خوبه که الان تو اینترنت همه جیز رو میشه پیدا کرد. قبلا باید کلی میگشتیم تا کسی رو پیدا کنیم که بهمون چیزی یاد بده یا مثلا واسه لوله بازکنی برچسب ها رو زیر و رو میکردیم که آیا یه آدم مطمئن واس چاه بازکنی پیدا میشه یا نه ولی الان دیگه از شیر مرغ تا جون آدمیزاد تو اینترنت هست. از اطلاعات عمومی ساده گرفته تا انواع آموزش های فنی و… رو میشه از تو اینترنت پیدا کرد. سوال اینه که میشه به همه اطلاعاتی که توی نت پیدا میشه اعتماد کرد؟ بهرحال بعضی چیزا مثل سلامت، موضوعات مهمیه..

دیدگاهتان را بنویسید