جستجو کردن
Close this search box.
جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

تعمیر دی وی دی رایتر لپ تاپ ایسوس

دی وی رایتر یکی از بخش های موجود در لپ تاپ ها است که اخیرا در برخی شرکت ها و مدل ها از روی دستگاه حذف شده است. این بخش یکی از قسمت هایی است که در معرض آسیب و خراب شدن قرار دارد. در این مقاله به بررسی نکاتی پیرامون تعمیر دی وی دی رایتر لپ تاپ می پردازیم و پس از بیان اقدامات متعدد برای تعمیر سی دی رام لپ تاپ ، مواردی جهت عیب یابی و مشکلات آن را بیان می کنیم.

تعمیر دی وی دی رایتر لپ تاپ ایسوس

همه چیز در مورد تعمیر دی وی دی رایتر لپ تاپ ایسوس

دی وی دی رایتر یا همان درایو نوری بخشی است که در مدل های جدید لپ تاپ حذف شده و باید نوع اکسترنال آن را تهیه و استفاده کرد. در لپ تاپ های کمی قدیمی تر اما این درایو موجود بوده و به کاربران برای پخش و خواندن سی دی و دی وی دی و همچنین رایت آن کمک می کند. این بخش جزو قسمت هایی است که به دلیل اینکه برای کار کردن باید از محل خود خارج و سپس به آن وارد شود در معرض آسیب های فراوانی قرار می گیرد.

آسیب به این بخش موجب اختلال در عملکرد آن در خواندن سی دی و دی وی دی یا مشکل در باز و بسته شدن آن می شود. در این مقاله به ارائه توضیحاتی در زمینه تعمیر دی وی دی رایتر لپ تاپ و بررسی نکاتی پیرامون آن می پردازیم، پس اگر شما نیز جزو کاربرانی هستید که در لپ تاپتان از سی دی رام استفاده می کنید تا انتهای این مقاله درباره تعمیر DVD رایتر لپ تاپ با ما باشید.

با مشکل داغ شدن لپ تاپ ایسوس چه کنیم؟ اینکه ناراحتی نداره !!!! این مقاله رو از دست نده 😉

تعمیر لنز و چشمی دی وی دی رایتر لپ تاپ ایسوس

یکی از بخش هایی که در عملکرد صحیح سی دی رام لپ تاپ نقش دارد لنز و چشمی آن است. این بخش در واقع در خواندن سی دی و دی وی دی نقش ایفا می کند و در طول زمان ممکن است ضعیف شده و منشا بسیاری از مشکلات عملکردی در درایو نوری باشد. 

اولین مرحله در تعمیر دی وی دی رایتر لپ تاپ تمیز کردن این بخش است. اما حتما این سوال برایتان پیش آمده که لنز و چشمی را چگونه پیدا کنیم؟این کار چندان پیچیده نبوده و کافی است درب سی دی رام را باز کنید تا لنز و چشمی را ببینید. 

دقت کنید که پس از این مرحله برای تمیز کردن درایو نوری جهت تعمیر DVD رایتر لپ تاپ باید حتما لپ تاپ را خاموش کنید تا جریان برقی در لپ تاپ وجود نداشته باشد. حال برای تعمیر سی دی رام لپ تاپ کافی است یک تکه پنبه برداشته و آن را با الکل نم دار کنید و روی لنز و چشمی بکشید تا گرد و غبار نشسته روی آن تمیز شود.

تعمیر مقاومت DVD رایتر لپ تاپ

در مواردی ممکن است پس از تمیز کردن لنز و چشمی و تعمیر سی دی رام لپ تاپ باز هم مشکل حل نشده باشد. حال در این مرحله از تعمیر دی وی دی رایتر لپ تاپ نوبت به تغییر مقاومت می رسد. میزان جریان ورودی به لنز DVD رایتر همواره توسط قطعه ای به نام مقاومت متغیر یا پتانسیومتر کنترل می شود.

 برخی مشکلات سی دی رام ناشی از کاهش جریان ورودی به لنز است، پس برای تعمیر DVD رایتر لپ تاپ کافی است با یک پیچ گوشی کوچک مقاومت را تغییر دهید تا جریان ورودی به لنز نیز بیشتر شود.افزایش جریان برق ورودی به لنز توان آن را بالا برده و باعث برطرف شدن مواردی از مشکلات دی وی دی رایتر می شود.

در این مورد اما باید دقت کنید که میزان جریان ورودی به لنز از حد مقاومت آن بیشتر نشود زیرا در نهایت باعث سوختن لنز و ایجاد هزینه های بیشتر تعمیرات می شود. بهتر است اگر در زمینه تعمیرات لوازم الکترونیکی سررشته ندارید افزایش جریان ورودی لنز را به دست تعمیرکاران خبره و تکنسین های فنی نمایندگی ایسوس بسپارید تا از مشکلات بعدی جلوگیری شود.

تعویض لنز سی دی رام لپ تاپ ایسوس

در این مرحله راهکاری که برای تعمیر DVD رایتر لپ تاپ ایسوس ارائه می شود تعویض لنز است. از آن جا که لنزها قیمت بالایی ندارند بهتر است که به جای تعمیر آن ها را تعویض کرد. توجه داشته باشید که استفاده از لنز با کیفیت و اصل در بالا بردن عمر مفید دی وی دی رایتر شما بسیار مهم است، پس در هنگام مراجعه به مراکز خدماتی جهت تعمیر دی وی دی رایتر لپ تاپ خود از استفاده از لنز با کیفیت اطمینان حاصل کنید.

عیب یابی نرم افزاری برای تعمیر سی دی رام لپ تاپ

اگر موارد قبلی در تعمیر دی وی دی رایتر لپ تاپ ایسوس خود را انجام داده اید و از سالم بودن لنز اطمینان دارید اما هنوز درایو دستگاه شما هیچ کدام از دی وی دی ها و سی دی های مورد استفاده را اجرا نمی کند یک راه ساده دیگر جهت تعمیر DVD رایتر لپ تاپ بررسی نرم افزاری آن است.

 برای این کار می توانید به قسمت Device manager رفته و روی قسمت DVD writer راست کلیک کرده و پس از انتخاب گزینه Uninstall آن را از روی لپ تاپ خود حذف کرده و دوباره نسبت به نصب آن اقدام کنید. در برخی موارد این مورد نیز می تواند موجب برطرف شدن مشکلات موجود در سی دی رام لپ تاپ شود.

عیب یابی نرم افزاری برای تعمیر سی دی رام لپ تاپ ایسوس

هزینه تعمیر دی وی دی رایتر لپ تاپ چقدر است؟

تقریبا تفاوتی بین هزینه تعمیر دی وی دی رایتر لپ تاپ ایسوس و دیگر برندها نیست. در هر صورت، باید اول این بخش را به خوبی عیب یابی کرد تا مشخص شود میزان آسیب دیدگی چقدر است. پس از آن می توان گفت که تعمیر دی وی دی رایتر چقدر هزینه دارد. در حالت کلی، لازم نیست مبلغ زیادی بابت ترمیم این قطعه پرداخت کنید. با این حال ممکن است نیاز به تعویض دی وی دی رایتر باشد که در این صورت، باید هزینه بیشتری را در نظر داشته باشید.

تعمیر درایو نوری DVD رایتر لپ تاپ ایسوس

اگر مشکلات مربوط به درایو نوری طی مراحل گفته شده در بالا حل نشد در این مرحله نوبت به تعویض درایو می رسد. برای تعویض درایو جهت تعمیر سی دی رام لپ تاپ ایسوس باید قاب پشت لپ تاپ را باز کرده و طی مراحلی به درایو نوری دسترسی پیدا کنید. 

در این مرحله اولین نکته ای که باید حتما مد نظر داشته باشید این است که لپ تاپ را خاموش کرده و کابل شارژر را جدا کنید. حال در این مرحله از تعمیر DVD رایتر لپ تاپ در اغلب مدل ها باید باتری لپ تاپ را نیز باز کنید و آن را از دستگاه خارج کنید.

حال برای دسترسی بهتر به درایو نوری باید پیچ های پنل را باز کرده و پنل را نیز جا کنید. در این مرحله از تعمیر دی وی دی رایتر لپ تاپ باید پس از باز کردن پیچ های درایو آن را خارج کرده و درایو جدید را جایگزین آن کنید. پس از جایگذاری درایو جدید باید مراحل گفته شده در این بخش را از آخر به اول طی کنید تا بتوانید قطعات جدا شده را به محل خود برگردانید و قاب دستگاه را ببندید.

مشکلات دی وی رایتر لپ تاپ ایسوس

تا اینجای کار مراحل تعمیر سی دی رام لپ تاپ برای شما توضیح داده شد، اما سوالی که قبل از آن مطرح می شود این است که از کجا بفهمیم درایو نوری مشکل دارد و باید به تعمیر دی وی دی رایتر لپ تاپ ایسوس بپردازیم؟ 

در جواب این سوال باید گفت همانطور که می دانید هرگونه اختلال در عملکرد صحیح درایو نوری در خواندن سی دی و دی وی دی نشانه مشکلی در آن است و باید نسبت به تعمیر آن اقدام کنید. اما اگر به صورت موردی بخواهیم مشکلات DVD رایتر را بیان کنیم عبارتند از:

  • هرگونه مشکل در شناسایی سی دی یا دی وی دی و مشکل در خواندن آن
  • هرگونه مشکل در باز و بسته شدن درایو نوری نیز نشانه مشکل بوده و باید نسبت به تعمیر DVD رایتر لپ تاپ اقدام کرد.
  • هرگونه تغییر در زمان باز و بسته شدن دی وی دی رایتر نسبت به حالت عادی
  • هرگونه مشکل در شناسایی دی وی رایتر خارجی یا اکسترنال

چگونه دی وی دی رایتر لپ تاپ را عیب یابی کنیم؟

به نظر شما چطور باید دانست که درایو نوری لپ تاپ آسیب دیده و نیاز به تعمیر دارد؟ رایج ترین مشکل این بخش، شناسایی یا خوانده نشدن دی وی دی است. یعنی وقتی dvd را در محفظه می گذارید، شناسایی نشده و محتوای آن به نمایش در نمی آید. 

یکی دیگر از مشکلاتی که در روند تعمیر دی وی دی رایتر لپ تاپ ایسوس و سایر برندها بررسی و برطرف می شود، باز نشدن درب آن است. مثلا درب به طور کلی باز نمی شود و یا بلافاصله بسته می شود.

حتی بعضی اوقات این بخش خود به خود باز می شود! شناسایی نشدن DVD Writer اکسترنال هم مشکل دیگری است که افراد زیادی با آن مواجه می شوند. البته این مشکل معمولا ناشی از خرابی خود دی وی دی رایتر جانبی است. برای تعمیر DVD رایتر لپ تاپ asus در هریک از این حالتها باید این بخش باز شود. البته بهتر است یک تعمیرکار دوره دیده، با استفاده از ابزار و تجهیزات ویژه ای این کار را انجام دهد.

سخن آخر

از آنجا که به جز موارد گفته شده در موارد دیگر تعمیر دی وی دی رایتر لپ تاپ ایسوس باید قاب دستگاه را باز کرده، دی وی دی رایتر را از دستگاه جدا کرده و سپس نسبت به تعمیر سی دی رام لپ تاپ اقدام کرد بهتر است که این امر در نمایندگی های معتبر یا مراکز خدمات استاندارد انجام شود.

همکاران ما در مرکز خدمات نمایندگی ایسوس به پشتوانه دانش فنی خود در زمینه تعمیرات لپ تاپ با استفاده از به روزترین ابزارها اقدام به تعمیر DVD رایتر لپ تاپ ایسوس شما می نمایند. در این مرکز علاوه بر تعمیرات درایو نوری، خدمات دیگر تعمیر لپ تاپ ایسوس نظیر تعمیر مدار شارژ لپ تاپ، حل مشکل خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ ایسوس، تعمیر کیبورد لپ تاپ و دیگر خدمات به صورت حرفه ای و با کیفیت بالا ارائه می شود.

4/5 (1 امتیاز)
اشتراک گذاری

2 پاسخ

  1. سلام بنده یه دی وی دی رایتر ایسوس اکسترنال دارم که مدتی است در خواندن دی وی دی به مشکل برخوردم چگونه میتوانم برای تعمیر خدمت شما ارسال نمایم لطفا بفرمایید 09113938767

دیدگاهتان را بنویسید