جستجو کردن
Close this search box.
جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

بهترین روش پاک کردن حافظه پنهان لپ تاپ

حافظه پنهان یا کش (Cache) به فایل‌های موقتی گفته می‌شود که توسط نرم‌افزارها و سرویس‌های مختلف ایجاد می‌شوند. این فایل‌ها ممکن است باعث کند شدن عملکرد سیستم شما شوند و فضای اضافی را در هارد دیسک شما اشغال کنند. کارشناسان تعمیر لپ تاپ زودکمک تاکید دارند ، برای بهبود عملکرد کامپیوتر و پردازش روان تر، باید به طور مرتب حافظه پنهان کامپیوتر خود را پاک کنید.

پاک کردن حافظه پنهان لپ تاپ

روش های پاک کردن حافظه پنهان لپ تاپ

برای پاک کردن حافظه پنهان لپ تاپ ، می‌توانید از روش‌های مختلفی استفاده کنید. در اینجا به شما چند روش رایج و آسان را معرفی می‌کنیم.

استفاده از ابزار   Disk Cleanup

این ابزار یک برنامه داخلی ویندوز است که به طور خودکار فایل‌های کش را برای شما پیدا و به سرعت پاک می‌کند. برای استفاده از این ابزار، منوی Start را باز کرده و Disk Cleanup را جستجو کنید. پس از پیدا کردن، آن را انتخاب کنید. در پنجره کوچک Disk Cleanup که باز می‌شود، روی منوی کشویی Drives کلیک کرده و درایوی را که ویندوز را در آن نصب کرده‌اید انتخاب کنید. 

سپس روی OK کلیک کنید. در بخش Files to Delete، برای پاک شدن کامل حافظه پنهان ، تمام گزینه‌ها را فعال کنید. سپس، در پایین، روی OK کلیک کنید. در اخطاری که ظاهر می‌شود، روی Delete Files کلیک کنید تا از پاک شدن حافظه پنهان خود مطمئن باشید.

استفاده از برنامه   CCleaner

برای پاک کردن حافظه پنهان لپ تاپ با چند کلیک، برنامه ی CCleaner   را دانلود و نصب کنید. یک میانبر به دسکتاپ خود اضافه کنید و تا هر زمانی که خواستید CCleaner را باز کنید، رایانه شما به طور کامل اسکراب شود.

این مقاله برای شما مفید است : برای بهبود کیفیت صدای لپ تاپ خود چه باید کرد

استفاده از Storage Sense

 Storage Sense یک قابلیت جدید در ویندوز 11 است که می‌تواند فایل‌هایی را که دیگر به آن‌ها احتیاج ندارید به طور خودکار حذف کند. برای استفاده از آن، به Settings > System > Storage بروید و مطمئن شوید که لغزنده بالای صفحه در حالت روشن است. برای سفارشی کردن تنظیمات برگزیده Storage Sense، عبارت Configure Storage Sense or run it now را انتخاب کنید.

پاک کردن حافظه پنهان مرورگر

 بیشتر مرورگرها به جهت بهبود زمان دانلود و ارائه تجربه ای بهتر، یک ذخیره از وبسایت‌هایی که بازدید می‌کنید را نگه می‌دارند. مراحل پاکسازی حافظه پنهان لپ تاپ در مرورگر بسته به مرورگری که استفاده می‌کنید، متفاوت است. تمیز کردن حافظه پنهان سیستم بر مرورگرهای شما تأثیر نمی‌گذارد، بنابراین مطمئن شوید که به طور جداگانه به کش مرورگر خود رسیدگی می‌کنید.

پاک کردن حافظه پنهان DNS

 در این مرحله از پاک کردن حافظه پنهان لپ تاپ ، برای حذف حافظه پنهان DNS، از برنامه Windows Terminal استفاده کنید. با باز کردن منوی Start، عبارت Windows Terminal را جستجو کرده و آن را اجرا کنید.

نحوه پاک کردن حافظه پنهان

 در پنجره Windows Terminal، دستور زیر را تایپ کرده و Enter را فشار دهید: ipconfig /flushdns  با این دستور، حافظه پنهان DNS شما خالی خواهد شد.

Rate this post
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید