جستجو کردن
Close this search box.
جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

همه چیز در مورد عیب یابی و تعمیر اسپیکر موبایل ایسوس

شاید تا قبل از دوران شیوع بیماری کرونا استفاده افراد از موبایل صرفا به برقراری تماس و گشت زدن در فضای مجازی محدود می شد. اما حالا با شروع این پاندمی و در ادامه آن حرکت موسسات و آموزشگاه های عالی به سمت آموزش مجازی و آنلاین سبب شده است تا این دستگاه هوشمند جای بیشتر در زندگی ما کند. در این میان یکی از جزئیاتی که در این مدت کیفیت آن بیشتر مورد توجه قرار گرفته اسپیکر گوشی است.

اختلال در عملکرد اسپیکر گوشی یکی از مشکلات معمول در میان کاربران این گجت ها است و دلایل زیادی دارد. مشکلات صدای اسپیکر از قبیل ناواضح بودن صدای خروجی، نویز، کیفیت نامناسب صدای خروجی و … برای کاربران بسیار آزار دهنده بوده و گاها آنها را کلافه و عصبانی کرده تا جایی که کاربر از ادامه کار با گوشی خود سر باز می زند. به همین علت در این مقاله به بررسی نحوه عیب یابی و تعمیر اسپیکر موبایل ایسوس می پردازیم تا با مشکلات و نحوه ترمیم این قطعه بیشتر آشنا شوید.

تعمیر اسپیکر موبایل ایسوس

دلایل خرابی اسپیکر موبایل ASUS

خرابی اسپیکر موبایل می تواند به دلایل مختلفی رخ دهد، از جمله :

  • ورود گرد و غبار و اجسام و مواد خارجی به اسپیکر گوشی
  • ورود آب و مایعات به بلند گو و آسیب رساندن به بخش های مختلف آن
  • باگ ها و ایرادات نرم افزاری یا تداخل در سیستم عامل گوشی
  • پاره شدن تور اسپیکر گوشی بر اثر ضربه
  • به هم خوردن تنظیمات بلند گوی گوشی ASUS
  • نرم افزار های مخرب و ناسازگار با سیستم گوشی موبایل

روشهای تعمیر اسپیکر موبایل ایسوس

اگر در هنگام کار با تلفن همراه خود متوجه هر گونه اختلالی در خروجی صدای گوشی شوید قبل از هر گونه اقدام جهت تعمیر اسپیکر گوشی تلفن همراه باید علت به وجود آمدن مشکل را پیدا کنید. پس از آن می توانید با توجه به منشأ و شدت مشکل، تصمیم به ترمیم یا تعویض اسپیکر بگیرید. انجام مراحل زیر به ترتیب ذکر شده،؛ به شما کمک می کنند که گوشی را راحت تر عیب یابی کرده و مشکلات بلندگوی آن را برطرف نمایید:  

  • اطمینان از خرابی بلندگو

در اولین مرحله باید مطمئن شوید که مشکل خرابی اسپیکر موبایل شما مربوط به خود بلندگو است و ربطی به قطعات جانبی دیگر ندارد. اگر از هندزفری یا هدست استفاده می کنید آنها را جدا کرده و یک بار دیگر اسپیکر را تست کنید. اگر مشکلی در عملکرد اسپیکر وجود نداشت باید دستگاه های جانبی خود و اتصالات آن ها را بررسی کنید. اما در صورتی که بدون استفاده از هیچ گونه رابطی باز هم مشکل صدا در بلند گوی گوشی تلفن همراهتان وجود داشت برای تعمیر اسپیکر موبایل ایسوس، در یک مجموعه تخصصی اقدام کنید.

  • تشخیص معیوب بودن یک برنامه خاص

اگر در هنگام کار کردن با موبایل خود متوجه شدید که تنها در زمان اجرای یک برنامه خاص در گوشی تلفن همراه عملکرد بلندگو دچار اختلال می شود، احتمالا مشکل از آن نرم افزار به خصوص و هماهنگ نبودن آن با سیستم گوشی است.

پس برای تعمیر اسپیکر گوشی ایسوس در این حالت، کافی است که در وهله اول نسبت به تغییر ورژن آن نرم افزار اقدام کرده و در صورتی که مشکل شما همچنان ادامه دار بود، تا جای ممکن از آن برنامه استفاده نکرده و از برنامه های جایگزین استفاده کنید.

  • بررسی تداخلات نرم افزاری

روش دیگر برای عیب یابی بلندگوی گوشی ایسوس و سایر برندها، بررسی تداخلات نرم افزاری  است. توضیح این که گاهی اوقات مشکل خروجی صدا مربوط به سخت افزار نیست و صرفا به دلیل تداخل نرم افزار های مختلف یا یک باگ نرم افزاری است. مثل داغ شدن تبلت و موبایل که معمولا به همین دلایل رخ می دهد. برای تست این مورد کافی است یک مرتبه گوشی را خاموش و مجددا روشن  کنید و دوباره اسپیکر گوشی را چک کنید.

اگر گوشی اجازه ریست کردن را به شما نداد، از گزینه Force Restart کمک بگیرید. برای این کار می توانید با فشار دادن هم زمان دکمه پاور و دکمه کم کردن صدا و نگه داشتن آنها به مدت چند ثانیه، گوشی را Force Restart کنید و پس از راه اندازی گوشی با پخش یک فایل صوتی مجددا وضعیت بلند گوی گوشی را بررسی کنید.

  • ریست فکتوری موبایل ایسوس

بعضا ممکن است که ری استارت به تنهایی نتواند مشکل خرابی اسپیکر موبایل را برطرف کند. در این گونه موارد اگر مطمئن هستید که مشکل نرم افزاری است، برای تعمیر اسپیکر موبایل خود می توانید گوشی را Reset Factory کرده و با باز گرداندن تنظیمات به کارخانه مشکل را حل کنید.

به این نکته دقت کنید که در صورت انجام عمل ریست فکتوری، تمامی اطلاعات گوشی ASUS شما اعم از عکس، فیلم، آهنگ، شماره تماس مخاطبین، پیام ها و … به طور کامل پاک می شوند و بهتر است اگر به این دسته از اطلاعات احساس نیاز می کنید، قبل از انجام این کار از آنها بک آپ تهیه کنید.

تعمیر سخت افزاری اسپیکر گوشی ایسوس

اگر ایرادات بلند گوی تلفن همراه شما با سه روش بالا حل نشد می توان گفت که احتمالا این مشکل مربوط به سخت افزار گوشی ایسوس است و تعمیر اسپیکر موبایل شما نیاز به تخصص خاصی دارد.

تعمیر بلند گوی موبایل در نمایندگی موبایل ایسوس در مرکز سخت افزار ایران به خوبی انجام می گیرد و اولویت همکاران ما ترمیم این قطعه است. چنانچه بلندگو کاملا سوخته باشد و قابل ترمیم نباشد، همکاران ما اقدام به تعویض اسپیکر گوشی ایسوس با یک قطعه جدید می کنند.

5/5 (1 امتیاز)
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید