جستجو کردن
Close this search box.
جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

همه چیز در مورد تعمیر فن لپ تاپ ایسوس

فن لپ تاپ یکی از قطعاتی است که وظیفه خنک کردن قطعات داخلی لپ تاپ را بر عهده دارد. هرگونه مشکل و اختلال در این قطعه موجب بالا رفتن دمای دستگاه و آسیب های بعدی به آن می شود. بنابراین لازم است در صورتی که متوجه هرگونه خرابی در این قطعه شدید سریعا نسبت به تعمیر فن لپ تاپ خود اقدام کنید.

توجه داشته باشید که حتی در صورت خرابی فن لپ تاپ، دستگاه شما کار می کند و ظاهرا مشکلی در عملکرد سایر قطعات به وجود نمی آید، اما صحیح عمل نکردن این قطعه در طول زمان موجب بالا رفتن دمای بخش داخلی لپ تاپ و آسیب رسیدن به قطعات اصلی مانند cpu و مادربرد، هنگ کردن لپ تاپ ایسوس و هزینه های سنگین می شود.

تعمیر فن لپ تاپ ایسوس

زمان مناسب برای تعمیر فن لپ تاپ ایسوس

کجا متوجه شویم که فن لپ تاپمان خراب شده است؟ جواب این سوال بسیار ساده است. اولین وظیفه فن خنک کردن لپ تاپ است، پس هرگونه بالا رفتن غیرعادی حرارت لپ تاپ ناشی از ایراد در فن می باشد.

از طرفی نیز بهتر است بدانید که این قطعا عموما در هنگام کار صدای خیلی کمی تولید می کند، پس شنیدن صداهای غیرعادی در هنگام کار کردن فن لپ تاپ نیز می تواند زنگ خطری برای اعلام خرابی این قطعه و اقدام به تعمیر فن لپ تاپ asus باشد.

راه حل هایی ساده برای تعمیر فن لپ تاپ asus

در این بخش می خواهیم به بررسی روش هایی ساده برای از بین بردن صدای فن لپ تاپ ایسوس بپردازیم. مواردی که در ادامه آورده می شوند، راه حل هایی نسبتا ساده هستند که عموما خود کاربر می تواند با انجام آنها مشکل صدای فن لپ تاپ را تا حدودی از بین ببرد.

استفاده از فن خارجی

فن های خارجی یا به اصطلاح کول پد دستگاه هایی هستند که اختصاصا برای خنک کردن لپ تاپ به کار می روند. بهتر است که یک کول پد با کیفیت خریداری کرده و در زمان هایی که برنامه های گرافیکی یا بازی های سنگین اجرا می کنید از آن استفاده کنید. استفاده از کول پد باعث کمتر شدن نیاز به فن داخلی شده و به مرور، موجب از بین رفتن صدای فن نیز می شود. در نتیجه دیرتر به تعمیر لپ تاپ ایسوس  و عیب یابی فن آن نیاز خواهید داشت.

متوقف کردن پردازش های سنگین

پردازنده یا CPU لپ تاپ یکی از اصلی ترین منابع تولید حرارت در این دستگاه است. بنابراین هرچه این قطعه فعالیت بیشتری داشته باشد گرمای بیشتری نیز تولید شده و فن داخلی لپ تاپ باید برای کاهش دما فعالیت بیشتری داشته باشد.

این فعالیت زیاد به مرور می تواند موجب ایجاد سر و صدا در هنگام کار کردن فن، خرابی فن لپ تاپ و نیاز به تعمیر فن لپ تاپ asus شود. پس یکی از روش هایی که می توانید به وسیله آن حرارت تولید شده توسط دستگاه را پایین بیاورید متوقف کردن پردازش هایی است که به صورت خود به خود در پس زمینه در حال انجام هستند.

تمیز کردن فن لپ تاپ ایسوس

گرد و خاکی که به مرور بر روی فن لپ تاپ جمع می شود نیز می تواند یکی دیگر از عوامل صدا دادن فن لپ تاپ باشد. پس یکی از راهکارهایی که به تعمیر فن لپ تاپ ایسوس و برطرف کردن مشکل آن انجام می شود تمیز کردن گرد و خاک انباشته شده در این قطعه است.

اما باید توجه داشته باشید که برای این مورد پشت لپ تاپ باید باز شود و کاربران معمولی قادر به انجام این کار نمی باشند، مگر این که تجربه چنین کاری را داشته باشند. فراموش نکنید که برای این کار باید ابتدا لپ تاپ را از برق بکشید و پس از بیرون آوردن باتری لپ تاپ ایسوس، اقدام به باز کردن پیچ های پشت دستگاه کنید تا بتوانید به فن لپ تاپ خود دسترسی داشته باشید.

استفاده از نرم افزارهای کنترل سرعت

در دنیای نرم افزار برنامه های متفاوت و مختلفی برای تنظیم سرعت فن لپ تاپ وجود دارند که کاربر می تواند با دانلود و اجرای آن ها سرعت کارکرد فن را کمتر کند که در نهایت منجر به کاهش صدای فن لپ تاپ می شود.

یکی از این برنامه ها speed fan نام دارد که دانلود و استفاده از آن بسیار ساده است، در این مورد تنها نکته مهم این است که دانلود برنامه را از وبسایت های معتبر انجام دهید تا به بدافزار و ویروس دچار نشوید.

تعویض فن لپ تاپ ایسوس

فن لپ تاپ جزو قطعاتی است که تعمیر آن تا حدودی راحت بوده و در اکثر موارد نیز انجام می شود. اما گاهی ممکن است آسیب وارده به آن به حدی باشد که تعمیر فن لپ تاپ ایسوس امکان پذیر نباید یا از نظر اقتصادی توجیه نداشته باشد. در این گونه موارد راه حل جایگزین، تعویض فن قدیمی با یک فن جدید است.

استفاده از فن جدید می تواند تمام مشکلات موجود در لپ تاپ که ناشی از خرابی فن لپ تاپ بوده را برطرف کند. تنها نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که مرکز تعمیرات حتما از قطعه اورجینال و با کیفیت بالا استفاده کند. همکاران ما در نمایندگی ایسوس مرکز سخت افزار ایران آماده هرگونه خدمت رسانی جهت تعمیر و رفع خرابی فن لپ تاپ asus شما هستند.

5/5 (1 امتیاز)
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید