جستجو کردن
Close this search box.
جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

علائم سوختن کارت گرافیک

ممکن است شما نیز با خرابی کارت گرافیک سیستم خود مواجه شده باشید و به دنبال یافتن علائم سوختن کارت گرافیک باشید. با توجه به اینکه کارت گرافیک یکی از اجزای مهم کامپیوتر به شمار می رود، روی عملکرد آن تاثیر مستقیم می گذارد. اگر شما نیز قصد دارید از علائم خرابی این قطعه مهم آگاهی یافته و آن را رفع کنید با نمایندگی ایسوس همراه شوید.

علائم سوختن کارت گرافیک

بررسی علائم سوختن کارت گرافیک

در این بخش به علائم سوختن کارت گرافیک خواهیم پرداخت. در صورت مواجه شدن با هر یک از این علائم درمی یابید که کارت گرافیک شما با مشکل روبرو شده و باید برای برطرف کردن آن بکوشید. این علائم از قرار زیر هستند. برای رفع مشکل لازم برای تعمیر کارت گرافیک ایسوس اقدام نمایید.

1.کامپیوتر ریبوت نمی شود

در صورتی که با ریبوت نشدن کامپیوتر روبرو شدید، باید به خرابی کارت گرافیک پی ببرید. در این شرایط کامپیوتر هنگ کرده و کاملا از کار می افتد. به این ترتیب شما قادر به ریبوت کردن یا ریستارت سیستم نخواهید بود. همچنین ممکن است زمانی که کامپیوتر بالا می آید تصویر متوقف شود و زمان زیادی برای بالا آمدن سیستم منتظر بمانید.

2. در حین بازی مشکلات گرافیکی تصویر رخ می دهد

یکی دیگر از علائم سوختن کارت گرافیک این است که در حین بازی یا نرم افزار های گرافیکی با مشکلات گرافیکی تصویر روبرو می شوید. همچنین مشاهده پیکسل های غیر عادی، تغییر رنگ زیاد در تصویر، لرزش تصویر، سوسو زدن نور زمینه مانیتور، ظاهر شدن خطوط مشخص روی قسمت لبه آبجکت ها و غیره نیز می توانند نشان دهنده بروز مشکلات گرافیکی تصویر در کامپیوتر باشد.

زمانی که با هر یک از نشانه های بالا روبرو شدید، باید سوختگی و خرابی کارت گرافیک را مورد بررسی قرار دهید. چرا که در صورت از کار افتادن کارت گرافیک، سیستم شما به استفاده از گرافیک داخلی مادربرد می پردازد. در این حالت پاسخگوی گرافیک بالایی که برای بازی یا نرم افزار نیاز است، نبوده و نمی توانید تصویر درستی مشاهده نمایید.

تعمیر لپ تاپ ایسوس در محیطی امن و پاکیزه با تکنسین های کاربلد واحد تعمیرات نمایندگی رسمی ایسوس! تلفن و بردار و همین الان زنگ بزن 😉

3. از فن کامپیوتر صداهای عجیب و نویز به گوش می رسد

با توجه به اینکه کارت گرافیک ها از فن خنک کننده برخوردار هستند، وجود صدا و نویز فن می تواند یکی از علائم سوختن کارت گرافیک باشد. در شرایط عادی این فن ها صدایی بسیار ضعیف دارند. بنابراین چنانچه صدای فن نویز داشته و یا زیاد شود، به معنای داغ شدن بیش از حد کارت گرافیک بوده و نشان دهنده سوختن و خرابی کارت گرافیک است.

4. از فن کامپیوتر صداهای عجیب و نویز به گوش می رسد

با توجه به اینکه کارت گرافیک ها از فن خنک کننده برخوردار هستند، وجود صدا و نویز فن می تواند یکی از علائم سوختن کارت گرافیک باشد. در شرایط عادی این فن ها صدایی بسیار ضعیف دارند. بنابراین چنانچه صدای فن نویز داشته و یا زیاد شود، به معنای داغ شدن بیش از حد کارت گرافیک بوده و نشان دهنده سوختن و خرابی کارت گرافیک است.

5. در بازی تاخیر ایجاد می شود و یا نرخ فریم کاهش می یابد

از دیگر علائم سوختن کارت گرافیک مربوط به کاهش نرخ فریم و ایجاد تاخیر در بازی است. زمانی که کارت گرافیک با خرابی روبرو شود، نرخ فریم کاهش زیادی در حین اجرای بازی پیدا کرده و تصاویر با تاخیر یا به صورت ساکن اجرا می گردند.

روش های جلوگیری از سوختن کارت گرافیک

حال که با علائم سوختن کارت گرافیک آشنا شدید، لازم است به بیان روش های جلوگیری از آن بپردازیم. این روش ها از قرار زیر هستند:

1.کد خطای مادربرد را چک کنید

در مادربرد های امروزی نمایشگری وجود دارد که می توانید کدهای مختلف را روی آن مشاهده نمایید. در صورتی که با از کار افتادن هر یک از قطعات متصل به مادربرد روبرو می شوید، یک کد خطا روی نمایشگر به نمایش درمی آید. به این ترتیب لازم است به بررسی دوره ای خطای مادربرد بپردازید تا از هر گونه خرابی کارت گرافیک یا قطعات دیگر جلوگیری به عمل آورید.

2. کارت گرافیک را خنک نگه دارید

چنانچه صدای فن کارت گرافیک بالا بوده و کارت گرافیک بیش از حد داغ می شود، باید به سرعت اقدام به خاموش کردن کامپیوتر خود کرده و کارت گرافیک را از درون کیس خارج نمایید.

3. تست سلامت کارت گرافیک انجام دهید

برای اینکه کارت گرافیک شما دچار خرابی نشده و با علائم سوختن کارت گرافیک روبرو نشوید، باید تست سلامت کارت گرافیک انجام دهید. این کار با استفاده از نرم افزار های مختلفی انجام شده و عملکرد کارت گرافیک تست می شود. با این فرایند از بروز هر گونه مشکل و خرابی کارت گرافیک جلوگیری می کنید.

5/5 (1 امتیاز)
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید