جستجو کردن
Close this search box.
جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری
  • خانه
  • مقالات
  • مشکلات رایج صفحه نمایش لپ تاپ و راهکارهای رفع آن

مشکلات رایج صفحه نمایش لپ تاپ و راهکارهای رفع آن

مشکلات صفحه نمایش لپ تاپ، مجموعه ایراداتی هستند که حتی یکی از آنها می تواند مانع از کار کردن با سیستم یا عدم نمایش محتوا شود. هریک از این مشکلات، دلایلی دارند که اگر آنها را بشناسید، راحت تر و سریع تر می توانید ایراد را برطرف کنید. گاهی ایراد از کارت گرافیک است و گاهی باید مادربرد را تعمیر یا تعویض کرد.

در برخی موارد هم مشکلات نمایشگر لپ تاپ نرم افزاری هستند و با اقداماتی همچون اصلاح تنظیمات و … برطرف می شوند. در این مقاله، مشکلات صفحه نمایش لپ تاپ و راه حل های آن را معرفی می کنیم. بهتر است در صورت مشاهده هریک از این ایرادات، هرچه زودتر به یک مرکز تخصصی تعمیر لپ تاپ مراجعه کنید تا ایراد به صورت تخصصی عیب یابی شده و برطرف گردد.

مشکلات رایج لپ تاپ و راهکار آنها

مهم ترین مشکلات صفحه نمایش لپ تاپ

1. تصویر نداشتن لپ تاپ

یکی از رایج ترین مشکلات نمایشگر لپ تاپ، عدم نمایش تصویر است. تصویر ندادن لپ تاپ ایسوس معمولا ناشی از خرابی مادربرد و قطعات آن است. اما اگر نمایشگر شکسته باشد هم تصویری را ارائه نمی دهد. خرابی رم هم مسئله دیگری است که گاهی می تواند نمایش تصاویر را مختل کند. اگر ال سی دی لپ تاپ شما نشکسته، در حالی که لپ تاپ خاموش است، آن را به یک صفحه نمایش خارجی وصل کنید.

اگر سیستم در نمایشگر دوم بالا می آید، یعنی ایراد از LCD لپ تاپ شماست. اما کار کردن نمایشگر نشان می دهد که مشکل مربوط به قطعات داخلی لپ تاپ و یا بایوس است. برای حل این مورد از مشکلات صفحه نمایش لپ تاپ، نیاز به تعمیر یا تعویض نمایشگر، تعمیر مادربرد، تعمیر رم و یا رفع ایرادات بایوس است. بهتر است برای عیب یابی دقیق تر و تخصصی تر، به نمایندگی تعمیر لپ تاپ سونی یا دیگر برندها مراجعه کنید.

2. پیکسل های معیوب در نمایشگر لپ تاپ

یکی دیگر از مشکلات صفحه نمایش لپ تاپ، مربوط به پیکسل هاست. پیکسل های داغ، مرده و گیر کرده، مشکلاتی را در عملکرد نمایشگر و نحوه نمایش تصاویر لپ تاپ ایجاد می کنند. اگر پیکسل ها داغ باشند، نمایشگر روشن تر از حد معمولا است.

پیکسل های مرده روشن نمی شوند و باعث تاریک شدن بخش هایی از صفحه می شوند. پیکسل های گیر کرده هم بعضا به شکل مربع های رنگی ریز روی صفحه LCD یا LED لپ تاپ ظاهر می شوند. تکنسین های مرکز تعمیر لپ تاپ ایسوس برای حل این مشکل، اول سعی می کنند پیکسل های معیوب را ترمیم کنند. گاهی ایراد از کارت گرافیک بوده و نیاز به تعمیر یا تعویض این قطعه است. در نهایت اگر مشکل نمایشگر لپ تاپ با هیچ کدام از این راهکارها برطرف نشود، راهی جز تعویض ال سی دی وجود ندارد.

3. مشکلات روشنایی صفحه نمایش لپ تاپ

در ادامه بررسی مشکلات صفحه نمایش لپ تاپ، به مشکلات مربوط به روشنایی می رسیم. روشنایی نمایشگرهای ال سی دی با گذشت زمان کاهش پیدا می کند. گاهی تنها با ریستارت کردن سیستم می توانید این مشکل را حل کنید.

اگر این اتفاق نیفتاد، نیاز به عیب یابی لپ تاپ توسط یک تعمیرکار مجرب و ماهر است. تعمیرات تخصصی لپ تاپ acer و دیگر برندها در این شرایط ضروری است و به هیچ عنوان نباید خودتان کاری انجام دهید؛ چون ممکن است با ناآگاهی و یک اقدام اشتباه، موجب از کار افتادن لپ تاپ شوید.

مشکلات صفحه نمایش لپ تاپ ایسوس

4. رنگ های مبهم، تار یا مخدوش در صفحه نمایش لپ تاپ

رنگ های تار و مبهم هم یکی از مشکلات صفحه نمایش لپ تاپ است که مانع از نمایش درست تصاویر می شود. عواملی همچون اتصالات شل یا سخت افزار معیوب، به هم ریختن تنظیمات نمایشگر و قدیمی بودن بایوس یا درایورهای مرتبط باعث بروز این مشکل می شوند. اگر با چنین وضعیتی مواجه شدید، سعی کنید سری به تنظیمات تصویر زده و در صورت نیاز، آنها را اصلاح کنید.

5. بزرگنمایی و کوچک نمایی تصاویر در لپ تاپ

به عنوان آخرین گزینه در فهرست مشکلات صفحه نمایش لپ تاپ، باید به اندازه نادرست تصاویر اشاره کنیم. در این شرایط، اشیاء و نمادها کوچک تر یا بزرگ تر از حد نرمال دیده می شوند یا بسیار تار هستند. ممکن است با تغییر تنظیمات وضوح بتوانید این مشکل را حل کنید.

بدین منظور وارد کنترل پنل شده و در این بخش، روی Adjust Screen Resolution در قسمت Appearance and Personalization  کلیک کنید. در منوی کشویی  Resolution، وضوح صفحه مورد نظر خود را انتخاب کنید. رزولوشن بومی پیشنهاد شده توسط ویندوز به عنوان (توصیه می شود) یادداشت می شود.

5/5 (2 امتیاز)
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید