جستجو کردن
Close this search box.
جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

علت باد کردن باتری موبایل

گاهی به علت استفاده نادرست کاربران تلفن های هوشمند ایسوس با مشکلاتی نظیر باد کردن باتری موبایل مواجه می شوند. باتری هایی که در انواع مختلف تلفن همراه استفاده می شوند، از نوع لیتیوم یونی بوده که به شدت در معرض آسیب های مختلفی مانند باد کردن هستند. متاسفانه باتری های متورم قابل تعویض نیستند و حتما باید با نوع جدید جایگزین شوند. در این نوشتار به دلایل باد کردن باتری گوشی در برند ایسوس خواهیم پرداخت.

بیشتر بخوانید: باتری موبایل ایسوس

باد کردن باتری موبایل

دلایل باد کردن باتری موبایل ایسوس

باد کردن باتری موبایل ایسوس علت های گوناگونی دارد، اما در اکثر موارد این مشکل به دلیل عدم مراقبت درست از وسیله پیش می آید. در ادامه بحث دلایلی که موجب متورم شدن باتری می شود، بیان می گردد.

پایان عمر مفید باتری

به طور کلی باتری موبایل یک عمر مفیدی دارد و پس از به پایان رسیدن آن کارایی خود را از دست می دهد. کاربرانی که مدت زمان طولانی از خرید گوشی آن ها سپری شده است، اغلب با مشکل باد کردن باتری مواجه می شوند که نشانگر اتمام عمر مفید آن است.

باتری بی کیفیت

باد کردن باتری ممکن است به دلیل بی کیفیت بودن و استفاده از انواع تقلبی باتری باشد. این مشکل اغلب برای کاربرانی ایجاد می شود که بعد از تمام شدن عمر باتری اصلی گوشی خود اقدام به تعویض آن می کنند. متاسفانه باتری های فیک به وفور در بازار دیده می شود. این قبیل باتری ها پس از مدتی کوتاه متورم شده و خیلی سریع شارژ خالی می کنند. اغلب باتری های ارزان قیمت تقلبی هستند، پس بهتر است هنگام خریداری باتری این نکته را مد نظر داشته باشید.

استفاده نادرست از موبایل

یکی از مهم ترین دلایل باد کردن باتری موبایل ایسوس این است که کاربر زمانی که گوشی خود را به شارژر متصل کرده است، همزمان با آن کار می کند. استفاده از تلفن هنگامی که میزان شارژ آن بیش از حد کم باشد، نیز باعث بروز این مشکل می شود.

شارژر نامناسب

افراد گاهی از شارژی استفاده می کنند که با گوشی آن ها سازگاری ندارد. این امر موجب متورم شدن باتری دستگاه می شود. علاوه بر آن به کار بردن شارژر های فیک و تقلبی نیز در بروز این مشکل تاثیر غیر قابل انکاری دارند.

بیشتر بخوانید: تعمیر آی سی شارژ موبایل ایسوس

بیش از حد شارژ شدن گوشی

یکی از موارد شایعی که منجر به باد کردن باتری دستگاه می شود، این است که کاربران گوشی را مدت طولانی شارژ می کنند. گاهی اوقات افراد تلفن خود را قبل از خواب یه شارژ متصل کرده و دستگاه تا صبح در شارژ می ماند. این امر باعث آسیب رسیدن به باتری گوشی ایسوس و ورم کردن آن می شود.

گرما دلیل باد کردن باتری

یکی دیگر از علل متورم شدن باتری موبایل گرما است. می توان گفت که بزرگترین و مهم ترین دشمن باتری های لیتیوم یونی همین گرما است که ظرف مدت کوتاهی عملکرد باتری را مختل کرده و باعث ورم کردن آن می شود.

چرا استفاده نادرست موجب متورم شدن باتری می شود؟

باتری های که در تلفن های هوشمند امروزی به کار می روند؛ از نوع لیتیومی هستند. ساختار باتری لیتیومی طوری است که جریان الکتریکی به راحتی از آن عبور می کند. حال با باد کردن باتری موبایل میزان شدت جریان در سلول های لیتیومی افزایش پیدا می کند. علت متورم شدن باتری این است که در این حالت ماده ای به نام متالیک لیتیوم در باتری تجمع پیدا می کند که یک سری ترکیبات و گازهای خاص را آزاد می کند.

به هنگام مواجه شدن با مشکل باد کردن باتری گوشی چه کنیم؟

هنگامی که با مشکل باد کردن باتری گوشی مواجه می شوید، هرگز تلفن را به شارژ نزنید و همچنین از قرار دادن باتری در مجاورت گرما و سرما خودداری کنید. باتری باد کرده دقیقا مانند یک بمب عمل می کند و هر لحظه احتمال دارد که منفجر شود. بنابراین در چنین مواقعی سعی کنید که باتری را از گوشی خارج کرده و دور بیندازید. اگر بتوانید آن را دفن کنید، خیلی بهتر است.

باتری های متورم جزء زباله های خطرناک هستند و باید اول آن را خالی کرده و بعد اقدام به دور انداختن باتری کنید. برای خالی کردن باتری می توانید آن را در ظرفی حاوی آب نمک قرار دهید، یا این که آن را  به لامپ برق متصل کنید.

5/5 (1 امتیاز)
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید