جستجو کردن
Close this search box.
جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

علت ایجاد لکه سیاه روی لپ تاپ ایسوس

مشاهده لکه سیاه روی لپ تاپ ایسوس می تواند هر کاربری را دچار شوک کند. مانیتور لپ تاپ یکی از اصلی ترین بخش های ارتباطی کاربر با لپ تاپ است و ظهور پیکسل سوختگی لپ تاپ ایسوس می تواند موجب مختل شدن فعالیت های روزانه کاربر شده و او را به فکر تعمیر لپ تاپ ایسوس بیاندازد. البته این لکه سیاه روی مانیتور لپ تاپ ایسوس می تواند یک یا چند عدد باشد و در هر نقطه ای از مانیتور دیده شود. به طور کلی فرضیه های متفاوتی برای ظهور این لکه ها مطرح می شود که در این مقاله به بررسی آن ها می پردازیم.

علاوه بر آن راهکارهای احتمالی که می توانند به برطرف شدن این لکه ها کمک کنند نیز در پایان این مقاله بیان خواهند شد. در صورتی که با چنین مشکلی مواجه شدید بهتر است به مراکز معتبر مراجعه کنید تا لپ تاپ شما توسط متخصصین تعمیر لپ تاپ بررسی شود. مرکز سخت افزار ایران یکی از مراکز پیشرو در زمینه ارائه انواع خدمات مربوط به تعمیر لپ تاپ ایسوس است که سال هاست به خدمت رسانی در بالاترین سطح کیفی به کاربران مشغول است.

لکه سیاه روی لپ تاپ ایسوس

دلایل اصلی ظهور لکه سیاه روی لپ تاپ ایسوس

همان طور که در مقاله مشکلات ال سی دی لپ تاپ ایسوس اشاره شد یکی از مشکلاتی که کاربران در ارتباط با ال سی دی ممکن است با آن مواجه شوند لکه سیاه روی صفحه لپ تاپ ایسوس است. مشاهده لکه سیاه روی مانیتور لپ تاپ ایسوس خبر از وجود یک ایراد در سیستم می دهد. این ایراد می تواند سخت افزاری یا نرم افزاری باشد. به طور کلی پیکسل سوختگی لپ تاپ ایسوس می تواند ناشی از موارد زیر باشد:

1. ایراد در مادربرد

هرچند که مادربرد به عنوان یکی از منابع ظهور لکه سیاه روی صفحه لپ تاپ ایسوس عنوان می شود، قابل ذکر است که تنها ایرادات اساسی و شدید در مادربرد می توانند منجر به اختلال در مانیتور لپ تاپ ایسوس شوند. آسیب دیدگی مقاومت های روی برد نیز می تواند منجر به مشاهده لکه روی صفحه نمایش لپ تاپ شوند.

2. اختلال در ماتریس لپ تاپ

این بخش نیز بسیار حساس بوده و ایراد در آن می تواند موجب ظاهر شدن لکه روی صفحه نمایش لپ تاپ شود.

این مقاله را از قلم نیندازید : چرا لپ تاپ ایسوس روشن نمیشه ؟

3. عدم عملکرد صحیح واحدهای گرافیکی

در برخی مواقع ممکن است لکه به وجود آمده روی صفحه نمایش لپ تاپ مربوط به آداپتور گرافیکی کارت ویدیو باشد. این بخش وظیفه انتقال تصویر به مانیتور را بر عهده دارد و طبیعی است که منشا برخی از ایرادهای به وجود آمده در صفحه نمایش به این بخش مربوط باشد. گاهی نیز درایور کارت گرافیک مشکلی دارد و نمی تواند تصاویر را به صورت کامل و صحیح انتقال دهد (چه نوع کارت گرافیکی برای لپ تاپ مناسب است؟) .

لکه سیاه روی لپ تاپ ایسوس

3. پیکسل سوختگی

یکی از اصلی ترین و شایع ترین علت های بروز پیکسل سوختگی لپ تاپ ایسوس به دلیل پیکسل سوختگی است. پیکل ها بخش های بسیار کوچکی هستند که در کنار هم صفحه نمایش را تشکیل می دهند و به رنگ های مختلف دیده می شوند که حالت های مختلف روشن و خاموش بودن آن ها در نهایت منجر به تشکیل تصویر می شود.

در صورتی که یک یا چند پیکسل روشن نشوند آن نقاط به صورت لکه سیاه روی صفحه لپ تاپ ایسوس مشاهده می شود. به این شرایط به اصطلاح پیکسل سوختگی لپ تاپ ایسوس گفته می شود. با استفاده از برنامه های مخصوص یا حتی وبسایت هایی مانند checkpixels یا EIZO Monitor Test می توانید سلامت پیکسل های صفحه نمایش لپ تاپ ایسوس خود را چک کنید.

تشخیص پیکسل سوخته از پیکسل گیر کرده در این وبسایت ها ساده بوده و با مشاهده رنگ پیکسل به راحتی می توان آن را تشخیص داد، به این صورت که پیکسل سوخته کاملا سیاه نشان داده می شود. پیکسل های سوخته ممکن است در ابتدا به صورت بسیار محدود بر روی مانیتور دیده شوند اما امکان گسترش لکه سیاه روی مانیتور وجود دارد. بنابراین در هنگام مواجهه با پیکسل سوختگی، سرعت عمل در تعمیر لپ تاپ اهمیت فراوانی در جلوگیری از پیشرفت آسیب دارد.

4. تعمیر پیکسل سوختگی لپ تاپ ایسوس

همان طور که اشاره شد پیکسل سوختگی لپ تاپ ایسوس به دلایل مختلفی ممکن است رخ دهد. در نهایت اما حتی در صورتی که منبع ایراد توسط کاربر تشخیص داده شود، تعمیر آن باید صرفا به دست تکنسین های حرفه ای و با ابزار مخصوص انجام شود.

در صورتی که ظاهر شدن لکه سیاه روی صفحه لپ تاپ ایسوس مربوط به ایراد در پیکسل ها و پیکسل سوختگی لپ تاپ ایسوس باشد اما متاسفانه تعمیر آن امکان پذیر نبوده و در چنین مواردی تنها راه برطرف کردن لکه سیاه روی مانیتور لپ تاپ ایسوس تعویض پنل مانیتور است.

در هنگام تعویض پنل در نظر داشته باشید که قطعات اورجینال ممکن است در ابتدا و به ظاهر هزینه بالاتری نسبت به اجناس غیراصل داشته باشند، اما در نهایت این هزینه برای کیفیت بالای آن ها پرداخت می شود و برخلاف قطعات تقلبی، قطعات اصل عمر بالایی داشته و دیرتر هم دچار مشکل خواهند شد.

4/5 (4 امتیاز)
اشتراک گذاری

2 پاسخ

  1. واسه من این شکلی نشده فقط چند تا نقطه ریز سیاه افتاده پایین صفحه که موس زیرش معلومه… اولش فک کردم کثیفیه ولی هرچی پاک کردم تغییری نکرد..لطفا کمکم کنین

دیدگاهتان را بنویسید