جستجو کردن
Close this search box.
جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

شطرنجی شدن صفحه لپ تاپ ایسوس

یکی از مشکلات رایجی که گریبانگیر کاربران لپ تاپ می شود، شطرنجی شدن صفحه لپ تاپ ایسوس و البته دیگر برندهاست. گاهی پیش می آید که شما در حال کار با لپ تاپ خود هستید و ناگهان متوجه می شوید که صفحه نمایش لپ تاپ به صورت شطرنجی درآمده است. شطرنجی شدن صفحه نمایش لپ تاپ مشکلی است که می تواند کاربران را به شدت نگران کرده و در کارهای روزمره نیز اختلال ایجاد کند.

در این مقاله قصد داریم تا مساله شطرنجی شدن صفحه لپ تاپ ایسوس را به طور کامل بررسی کرده و ضمن بیان علل و ارائه راهکارهایی برای رفع این مشکل، از نگرانی های کاربرانی که با این مساله مواجه شده اند بکاهیم. 

توجه داشته باشید که در صورت مواجه شدن با مشکل شطرنجی شدن مانیتور لپ تاپ Asus به مراکز معتبر مراجعه نمایید. نمایندگی لپ تاپ ایسوس مرکز سخت افزار ایران آمادگی ارائه با کیفیت ترین خدمات را در کوتاه ترین زمان به دارندگان انواع لپ تاپ های این برند دارد.

شطرنجی شدن صفحه لپ تاپ ایس

مهم ترین علل شطرنجی شدن صفحه لپ تاپ ایسوس

زمانی که صحبت از شطرنجی شدن صفحه نمایش لپ تاپ ایسوس یا هر برند دیگری به میان می آید، کارشناسان موارد متعددی را به عنوان علل این مساله عنوان می کنند. به عنوان یکی از مهم ترین دلایل شطرنجی شدن صفحه لپ تاپ ایسوس، می توان به مشکلات کارت گرافیک اشاره کرد. داغ شدن لپ تاپ و خنک نشدن چیپ GPU کارت گرافیک موجب بروز اختلال در این قطعه شده و این اختلال به شکل شطرنجی شدن مانیتور لپ تاپ نمود پیدا می کند.

استفاده مداوم و طولانی مدت از لپ تاپ، یکی از عواملی است که منجر به داغ شدن دستگاه و ایراد در کارت گرافیک آن می شود. نصب و اجرای بازی های رایانه ای سنگین نیز یکی دیگر از عواملی است که می تواند منجر به شطرنجی شدن صفحه نمایش لپ تاپ شود. 

علت این امر آن است که این بازی ها ظرفیت بیشتر از کارت گرافیک لپ تاپ نیاز داشته و منجر به عملکرد بیشتر این بخش در نتیجه داغ شدن و آسیب دیدگی آن می شوند. خرابی فلت لپ تاپ نیز یکی دیگر از عواملی است که منجر به اختلال در انتقال تصاویر پردازش شده به مانیتور و در نتیجه شطرنجی شدن تصاویر می شود.

راهکار های رفع مشکل شطرنجی شدن صفحه نمایش لپ تاپ ایسوس

مساله رفع مشکل شطرنجی شدن صفحه لپ تاپ ایسوس مساله ای است که باید به صورت تخصصی بررسی شده و علل به وجود آمدن آن برطرف گردند. اما به طور کلی می توان گفت که یکی از راهکارهای رفع این مساله، تعمیر و تعویض کارت گرافیک است. 

تعویض کارت گرافیک موجب می شود که مشکلات موجود در کارت گرافیک قبلی از بین رفته و در نتیجه ایراد شطرنجی شدن مانیتور لپ تاپ ایسوس نیز برطرف شود. یکی از راهکارهایی که کاربر می تواند شخصا برای رفع این مساله پیاده کند، بروزرسانی و نصب درایور گرافیک است.

برای این کار کافی است نسخه متناسب با ویندوز کارت گرافیک از وبسایت رسمی ایسوس دانلود شده و بر روی سیستم نصب شود. راهکارهای دیگری نیز وجود دارند که برای رفع این ایراد عنوان می شوند اما این موارد نیز تا حدودی تخصصی بوده و برای انجام آنها نیاز به متخصصین فنی است. 

ترمیم یا تعویض ال ای دی یا فلت های تصویر و در نهایت بررسی چیپ GPU و تمیز کردن آن در صورت نیاز از دیگر روش های حل این مساله هستند که باید در مراکز تعمیراتی معتبر و به دست تکنسین های ماهر انجام شوند.

به روز رسانی درایور کارت گرافیک

در بسیاری موارد برای رفع مشکل شطرنجی شدن صفحه لپ تاپ ایسوس لازم است نسخه درایور کارت گرافیک نصب شده روی سیستم خود را آپدیت نمایید. برای این کار پس از تشخیص مدل کارت گرافیک، کافی است مراحل زیر را به ترتیب طی کنید:

  1. در سیستم خود در منوی استارت عبارت Dxdiag را تایپ کرده و دکمه enter را بزنید.
  2. در پنجره ای که در مقابلتان باز شده به تب مربوط به display بروید.
  3. در این مرحله باید روی گزینه device manager راست کلیک کرده و گزینه update driver software را انتخاب نمایید.
  4. در این مرحله از رفع مشکل شطرنجی شدن صفحه نمایش لپ تاپ ایسوس در صورتی که لپ تاپ به اینترنت متصل باشد، به روز رسانی کارت گرافیک لپ تاپ شروع می شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید به مقاله آموزش اتصال کارت گرافیک به لپ تاپ ایسوس مراجعه نمایید و در صورت نیاز به توضیحات و کمک بیشتر نیز می توانید با نمایندگی مجاز asus با شماره تلفن 02162948 تماس بگیرید.

روش های پیشگیری از شطرنجی شدن مانیتور لپ تاپ ایسوس

همان طور که گفته شد، یکی از عوامل اصلی که موجب آسیب رسیدن به کارت گرافیک لپ تاپ و در نتیجه شطرنجی شدن صفحه لپ تاپ ایسوس می شود، افزایش دمای قطعات داخلی لپ تاپ و به طور خاص چیپ GPU کارت گرافیک است. 

از همین رو با جلوگیری کردن از افزایش دمای سیستم می توان تا حدودی از بروز ایراد شطرنجی شدن صفحه نمایش لپ تاپ ایسوس نیز جلوگیری کرد. در برخی موارد فن لپ تاپ آسیب دیده و همین مساله موجب بالا رفتن دمای لپ تاپ می شود.

اگر متوجه شدید که فن داخلی لپ تاپ دیگر کارایی سابق را ندارد احتمالا وقت آن رسیده که نسبت به تعویض یا تعمیر فن لپ تاپ خود اقدام نمایید. راهکار دیگری که می توانید برای جلوگیری از بروز این مساله انجام دهید استفاده از فن های اکسترنال در هنگام اجرای بازی ها و برنامه های سنگین است. 

همان طور که گفته شد استفاده از بخش زیادی از ظرفیت کارت گرافیک موجب بالا رفتن شدید دمای آن می شود به گونه ای که گاهی فن داخلی لپ تاپ نیز نمی تواند این بخش را خنک نگه دارد، از همین رو استفاده از فن اکسترنال تا حدودی مفید واقع خواهد شد.

Rate this post
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید